Network Ayarları

Metod 1: dhcpcd

Statik IP kullanılmak istenmemesi durumunda Arch Linux internete dhcpcd servisini kullanarak bağlanmaya hazır durumdadır. Ancak detaylı bir IP konfigürasyonu gerektiğinde varsayılan ayarlar yeterli olmayacaktır. Arch Linux dhcpd servisi internete nasıl bağlanacağını görmek için bir konfigürasyon dosyası kullanır. Aktif interface isimlerini görmek için ise ip addr komutunu kullanabilirsiniz.

Herhangi bir ayarı değiştirmeden önce dhcpd.service servisini durdurmanız tavisye edilir.

systemctl stop dhcpd.service

Bundan sonra konfigürasyon dosyasını editleyebilirsiniz.dhcpcd

vim /etc/dhcpcd.conf

Bu dosyadan gerekli IP adresi ayarlamalarını yapabilirsiniz. Statik bir IP konfigürasyonu için aşağıdaki örneği inceleyiniz.

interface eth0
static ip_address=10.1.1.30/24
static routers=10.1.1.1
static domain_name_servers=10.1.1.1

interface wlan0
static ip_address=10.1.1.31/24
static routers=10.1.1.1
static domain_name_servers=10.1.1.1

Bu şekilde kurulmuş bir ayarı /etc/dhcpcd.conf dosyasının en altına yerleştirebilirsiniz.

Ayarlamalarınız bittikten sonra dhcpcd.service servisini yeniden başlatıp, aktifleştirmediyseniz aktifleştiriniz.

systemctl start dhcpcd.service
systemctl enable dhcpcd.service

Metod 2: NetworkManager TUI

Hem kabalolu hem de kablosuz internet erişimini çok kolaylaştırması adına kullanılabilecek bir paket olan NetworkManager'i kurabilirsiniz.

pacman -Syu networkmanager

Kullanmaya başlamak için servisi başlatmanız ve makineyi kapattığınızda ayarların kalması için enable etmeniz gerekiyor.

systemctl start networkmanager
systemctl enable networkmanager

Ayarlama paneline ulaşmak için:

nmtui

Karşınıza son derece sade bir ayar paneli gelecek. Yeni bir bağlantı eklemek ya da mevcut bağlantıları değiştirmek için Edit a connection seçeneğini seçebilirsiniz. Eğer daha önceden ayarlanmış olan ağlara başlanmak içi Activate a connection seçeneğini ve sisteminizin hostname'ini değiştirmek için Set system hostname seçeneklerini seçebilirsiniz.

Burada gerçekleştirdiğiniz ayarların etkin hale gelmesi için bir önceki menüden Activate a connection seçenegini seçerek modifiye ettiğiniz bağlantıyı kapatıp açmanız yeterlidir. NetworkManager daemonunu yeniden başlatımanıza gerek olmayacaktır.

Last updated